05. september 2025

Rusk og regn stoppede ikke Verdens Bedste Morgen

På trods af risikoen for landsdækkende skybrud satte tusindvis af frivillige igen rekord, da de delte håbefulde nyheder ud til danskerne.

Foto: Lasse Bak Meilvang

Klokken er lidt i syv denne våde fredag morgen, og selvom DMI har varslet risiko for skybrud i store dele af landet, står tusindvis af frivillige klar. Bevæbnet med paraplyer og stakkevis af aviser har de trodset vejrguderne for at sprede budskabet om, at verden også er fuld af fremskridt og håb.

“Vi skal huske, at verden bevæger sig fremad på mange områder, og vi skal glæde os over alt det, der lykkes,” siger Thomas Ravn-Pedersen, der er direktør i Verdens Bedste Nyheder.

For 16. år i træk spreder Verdens Bedste Morgen håb – i år med rekordhøje 356 uddelingssteder fordelt i alle landets 98 kommuner.

Verdens Bedste Morgen

Hvert år en fredag i september siger Verdens Bedste Nyheder godmorgen til hele Danmark med en avis, der fortæller om alle de ting, der går godt i verden. Om fremskridt og løsninger på klodens udfordringer.

Verdens Bedste Morgen har fundet sted siden 2010, hvor udviklingsorganisationer, FN, erhvervslivet, ungdomsuddannelser, biblioteker, skoleklasser og politikere har deltaget.

Verdens Bedste Morgen 2025:

98 kommuner

356 uddelinger

2.336 frivillige

157 koordinatorer

23 borgmestre

“Man kan ikke være i dårligt humør, når man deler gode nyheder ud”

På Enghave Plads står en gruppe frivillige fra SOS Børnebyerne, der har været med mange år i træk.

En af dem er Lene Grønbech, der igen i år har valgt at bruge sin morgen på at dele håb ud til de travle morgenpendlere, der haster gennem de tunge dråber.

“Det handler om at sprede budskabet om, at der også sker en masse godt i verden. Det er sjældent det, der trækker de store overskrifter,” siger hun.

Mens folk myldrer op fra metroen, får de stukket en avis i hånden. På forsiden står: ”41 % af verdens strøm er nu grøn.” En overskrift, man næppe finder på mange andre avisers spisesedler.

Kristine Lehmann Nielsen rækker en avis frem mod en mand med paraply og hovedtelefoner på.

“Det er alle de gode nyheder fra verden,” siger hun.

Han smiler stort, takker ja til en avis og ønsker hende en god dag.

Kristine Lehmann Nielsen, Lene Grønbech, Trine Bech og Agense Hailesellassie fra SOS Børnebyerne har trodset regnen for at dele Verdens Bedste Nyheder ud på Enghave Plads. Foto: Anne Burlund

Længere nede på pladsen står Agense Hailesellassie i sin hvide Verdens Bedste Nyheder-t-shirt for allerførste gang. Hun er spændt på, hvordan de morgentravle københavnere vil tage imod avisen – for det er ikke let at fange folks opmærksomhed, når blikket er limet til telefonen, og høretelefoner lukker verden ude.

Der er heldigvis masser af smil og folk, der er glade for at få en avis fyldt med gode nyheder stukket i hånden. Så selvom det stadig er tidligt på morgenen, er det allerede en god start, synes hun.

“Det er svært at være i dårligt humør, når man står og deler Verdens Bedste Nyheder ud.”

 

Dalia Awadh fandt det virkelig meningsfyldt at dele aviser ud på Frederiksberg Station denne fredag morgen. Foto: Anne Burlund

Direkte fra nattevagt til nyhedsuddeling

Et andet sted i byen ved Frederiksberg station nærmer klokken sig nu 8. Frivillige fra Red Barnet Ungdom og DFUNK, Dansk Flygtningehjælp Ungdom, er allerede godt i gang med uddelingen af håbefulde nyheder.

“Vi kommer fra forskellige organisationer, men i dag står vi her sammen med samme budskab,” fortæller Dalia Awadh, der er næstforkvinde for Red Barnet Ungdom.

Hun er netop blevet uddannet Verdensmålsambassadør, så det faldt hende helt naturligt at blive frivillig til Verdens Bedste Morgen.

Flere forbipasserende spørger, om de må tage en lille stak aviser med til deres kollegaer på kontoret, og stemningen er i top, fortæller hun.

“Det er overraskende rørende, når man rækker nogen en avis og får et smil og en tak tilbage. Det betyder virkelig meget at blive mødt på den måde.”

Hun kalder de gode nyheder for hverdagshåb midt i en tid, hvor der er mange store, globale dagsordener, der fylder i danskernes bevidsthed.

“Der er så mange udfordringer både herhjemme og ude i verden, og det gør det bare endnu vigtigere at fortælle folk, hvilke fremskridt, der også sker,” fortæller hun.

Selvom nogle også takker nej til en avis, mødte Mahmoud Mohamad også mange smilende morgenpendlere. Foto: Anne Burlund.

Også Mahmoud Mohamad er stået tidligt op for at dele de gode nyheder ud. Eller – faktisk har han slet ikke sovet, fortæller han. Han kommer nemlig direkte fra en nattevagt som receptionist.

Han er næstforperson, for Dansk Flygtningehjælps Ungdom, og ligesom Dahlia også nyudklækket Verdensmålsambassadør.

Han har hertil morgen mødt mange, der selv spørger efter en avis, når de kommer ned ad trappen til metrostation, og han står med favnen fuld af aviser.

“Det eneste, man ser i medierne, er de negative nyheder. Her får man en helt anden form for nyheder, det er alt det gode, der sker i verden,” siger han.

Camilla fik en avis fuld med håbefulde nyheder med på sin metrotur. Foto: Anne Burlund

En af dem, der har fået en avis med til metroturen, er Camilla. Hun kendte ikke til Verdens Bedste Nyheder, men takker alligevel ja til en avis.

“Jeg synes, at det så meget positivt ud – i stedet for, at det handler om krig og katastrofer,” fortæller hun.

Hun er også begejstret for, at der er stor fokus på udlandet og nyheder fra det globale syd.

Der var mange smil at finde i den travle morgentrafik, når der blev delt aviser ud. Foto: Anne Burlund.

“Det har vi brug for!”

Klokken er snart 9, den sidste slutspurt sætter ind, og regnen et stilnet en smule af. Midt i den travle morgentrafik på Dybbølsbro station står Kasper Villumsen Kjærgaard fra virksomheden TCS Danmark.

Han har næsten ikke flere aviser tilbage. De er gået som varmt brød på den ellers regnfulde morgen.

“Når folk får stukket en avis i hænderne, er der flere, der siger ‘det har vi brug for!’, og det er dejligt at høre,” fortæller han. “Flere siger også, at de allerede får Verdens Bedste Nyheder i deres indbakke hver mandag morgen.”

Tal fra Epinion viser, at dagens glade avislæsere ikke er alene. 87 % af alle danskere vil nemlig gerne have flere nyheder om fremskridt.

Kasper Villumsen Kjærgaard stødte selv på Verdens Bedste Morgen på Lyngby station for et par år tilbage, og i år fik han selv lyst til at deltage.

“Vi er en indisk virksomhed, så det giver god mening for os at kigge ud i verden og fokusere på nogle af de positive fremskridt, der også sker,” siger han.

Hertil morgen har han også et par af sine indiske kollegaer med, og selvom de ikke taler dansk, var de helt klar på at dele the ‘World’s Best News’ ud til de forbipasserende cyklister.

Sourav Das (tv.) og Kasper Villumsen Kjærgaard (th.) fra virksomheden TCS Danmark. Foto: Anne Burlund

“Hvis de håbefulde nyheder kan bringe glæde, så synes jeg, at det er godt,” siger Sourav Das.

Hans stak aviser er også ved at være væk, og han synes, at det har været en god morgen til trods for det lidt kedelige efterårsvejr.

Vigtigere end nogensinde

De grå skyer bliver mørkere, og endnu en Verdens Bedste Morgen er ved at lakke mod enden. Inden sluserne åbner for alvor, stikker de frivillige de sidste aviser i hænderne på pendlerne og pakker de tomme muleposer sammen.

Tusindvis af danskere har denne morgen startet dagen lidt anderledes end normalt – med en avis fuld af fremskridt og løsninger i hånden. Et håndgribeligt bevis på, at verden ikke kun er fuld af kriser og katastrofer.

For en stund blev der givet plads til at tale om alt det, der lykkes, og de fremskridt, der findes i verden. Og måske, når avisen senere på dagen ligger på et skrivebord eller i en taske, vil den minde læseren om, at også de gode nyheder fortjener spalteplads.

“I den tid, vi lever i lige nu, er det vigtigere end nogensinde at dele denne her avis ud,” lyder det fra Dalia Awadh.